“3D Yazıcı” Teknolojisi ve Seramik Sanatı

Seramik, toprağın ateşle eşsiz dansının eseridir. Çamur ve ateş bir araya gelerek insan yaşamı için çok değerli bir armağana dönüşür. Yaklaşık 8000 yıllık bir geçmişe sahip olan seramik, çeşitli figürler ve şekillerle kadim insanların mirasları arasındaki yerini korumuştur. Seramik, pişmiş toprak işe başlayan serüvenini çini ve porselenle devam ettirmiştir.

Seramik ustalarının maharetli ellerinden çıkan sanat eserleri, günümüzde 3D yazıcı teknolojisi karşısında zor günler geçiriyor. Yeni dönem sanatçılar 3D baskı tekniklerinin büyüsüne kapılmış durumda. Eserlerinde 3D yazıcıları kullanan sanatçıların sayısı giderek artarken akıllara seramik sanatçıyla ilgili bir çok soru geliyor. Seramik ustalarının emek vererek uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardıkları eserler yerini 3D yazıcılardan çıkan seramik objelerine mi bırakacak? Seramik ustaları sanatlarını sürdürürken, genç sanatçılar 3D yazıcılarla ürün yelpazelerini hızla genişletmeye devam ediyor.

Londra Seramik Sanatçıları Odası başkanı Geoff Kenward, 3D yazıcılarla üretilen seramik eserleri hakkındaki görüşlerini BBC News Magazine anlattı. Güney Londra’daki Scola merkezinde çalışmalarını gerçekleştiren seramik ustası, yarattıklarının kendi çocuğu gibi olduğunu ifade ediyor. Kenward her yaptığı şeyin kendine göre farklı olduğunu, hepsinin birer ruhu olduğunu savunuyor. Malzemeyi ancak elle çalışarak hissedebileceğimizi de ekliyor.

Karşısında ise yine Londra’dan modern bir takı ve aksesuar imalatçısı olan Mark Bloomfield var. Çalışmalarında 3D yazıcı kullanan Bloomfield ise, 3D baskı tekniğinde her şeyin bilgisayar ve makine tarafından yapıldığı gibi yanlış bir görüşün yerleştiğine üzüldüğünü söylüyor. 3D yazıcıdan çıkan nesnelerin her birinin üzerinde özenle ve yoğun şekilde uğraşıldığını, hepsinde tonla ayrıntı olduğunu ve bunların hepsinin insan aklı ve yeteneği ile belirlendiğini anlatıyor.

Etiketler:, , , ,